Sdružení dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů byl v Pístech založen roku 1888 a tentýž rok byla postavena hasičská zbrojnice a opatřena ruční stříkačka. Za 1. světové války prožíval sbor těžké roky, v obci totiž zůstali jen 3 členové sboru a to ještě ti nejstarší.V době mezi válkami však vyvíjel velmi aktivní činnost. Mimo vlastní práci při předcházení a hašení požárů byla prováděna i činnost samaritánská a kulturní.

Župní sjezd
13. června 1926 byl v Pístech uskutečněn župní sjezd, při kterém cvičitel Kadeřábek vedl štítové cvičení žen, Vincenc Skořepa s mužstvem předvedli útok na požár a muži i ženy cvičili se strojem. Vystoupení bylo nacvičováno celý rok. Po celý den koncertovala hudba a bylo prodáno 1 000 červenobílých odznaků s textem „Upomínka na II. župní sjezd dobrovolného hasičstva v Pístech“. Kronikář se zřejmým zalíbením vylíčil i oblečení žen: měly modré šaty, červeně zdobené a štíty s hasičským odznakem.

Požár na Komárně
V roce 1929 došlo k velkému požáru na Komárně, kde byl v té době velký mlýn. Pístecký hasičský sbor se zde mimořádně osvědčil a to jednak rychlostí, s jakou se k požáru dostavil, jednak odborností při hašení. Přes zásah několika sborů byly škody značné a mlýn již nebyl obnoven. Hasičský sbor prošel postupně modernizací a k nelibosti starých členů byli hasiči přejmenováni na požárníky. Dnes se vrátili k původnímu názvu a plní v obci řadu úkolů.

Okresní cvičení
Jednou z akcí, již s použitím moderní techniky, bylo cvičení v roce 1985, kterého se zúčastnily mimo písteckých také sbory z Hořátve, Sadské, Pískové Lhoty, Kovanic, Hradištka a Třebestovic. Voda byla vedena přes celou obec a to z koupaliště až k domu občana Prokoráta.

SDH Písty na Facebooku